tynk
Materiały

Tynki z betoniarki, tynki ze sklepu

Bogata oferta gotowych produktów tynkarskich, złożony ich skład i kontrola jakości przy produkcji, zapewniają odpowiednie dobranie produktu do podłoża, równomierną strukturę wierzchnią, estetykę i niezmienne parametry przez wiele lat.

Rynek tynków i ich podział

Wiemy, że czasy, kiedy na budowę zamawiana była wywrotka piasku, cement i wapno, a następnie w betoniarce wykonywano zaprawę tynkarską, powoli przejdą do historii. Zaprawy tynkarskie wykonywane w ten sposób nie gwarantują stałej jakości, co przekłada się bezpośrednio na nieprawidłowe funkcjonowanie tynku. Powierzchnia wyprawy jest nierównomierna i przeważnie wymaga dodatkowej czynności, jaką jest nakładanie gładzi. Ten sposób wykonywania tynków powoduje znaczne wydłużenie czasu pracy i konieczność zaangażowania większej ilości osób – podnosi koszty robocizny. Musimy się również liczyć z dużymi stratami materiału.

W ostatnich latach inwestorzy i wykonawcy coraz częściej kupują gotowe mieszanki, co daje gwarancję nabycia tynku technicznie dopracowanego o stałej, wysokiej jakości, wielokrotnie sprawdzanej w trakcie produkcji. Dzięki zastosowaniu gotowego wyrobu nie trzeba także mieszać na budowie poszczególnych składników, co pozwala obniżyć koszty robocizny i praktycznie nie występuje strata materiału. Tylko gotowe i specjalnie do tego celu przeznaczone tynki mogą być mieszane agregatem i nakładane maszynowo, dzięki czemu uzyskuje się optymalne parametry techniczne produktu i znaczną oszczędność czasu. Ten sposób tynkowania jest coraz bardziej popularny.

Oferta firmy Baumit gotowych tynków jest bardzo różnorodna i szeroka, począwszy od tradycyjnych cementowo-wapiennych, poprzez czystowapienne, gliniane, do najczęściej stosowanych wewnątrz pomieszczeń – tynków gipsowych, jak również ciepłochronnych, podkładowych, jednowarstwowych, lekkich, drobno i grubo ziarnistych, drapanych, cienkowarstwowych do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, które w większości przypadków mogą być nakładane maszynowo jak również ręcznie. Jak można zauważyć rodzajów i podziałów tynków jest bardzo wiele, a każdy tynk ma inne parametry i jest przeznaczony do konkretnych przypadków.

Przygotowanie podłoża

Niestety, bardzo często zapomina się o sprawdzeniu i przygotowaniu podłoża pod tynki, co jest niezwykle ważne, gdyż nawet najlepiej dopracowany produkt położony na nieprawidłowe podłoże, nie spełni naszych oczekiwań, a nawet może sprawić wiele kłopotów oraz przysporzyć dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania. Podłoże tynkarskie ma wpływ na wybór materiału tynkarskiego, ale przede wszystkim na sposób nakładania i obróbki tynku. Podłoże pod tynk musi być:
• równe,
• nośne i mocne,
• wystarczająco stabilne,
• jednorodne, równomiernie chłonne,
• szorstkie, suche, odpylone, wolne od zanieczyszczeń,
• wolne od wykwitów,
• niezamarznięte, i temp. powyżej +5O°C.

Jeżeli podłoże pod tynk zostało już sprawdzone i dobrano odpowiedni materiał, wówczas należy przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża. Należy pamiętać, tynki wymagają różnych przygotowań podłoża. I tak dla przykładu Baumit Tynk biały MVR-UNI na gazobeton, nie wymaga obrzutki wstępnej, wystarczy jedynie zwilżyć powierzchnię tynkarską wodą. W przypadkach innych tynków np. Baumit MPA 35 na zewnątrz jest wymagana obrzutka wstępna (Baumit VorSpritzer 2 mm), która stanowi idealne przygotowanie podłoża pod tynk, służy jako środek adhezyjny i do wyrównania chłonności podłoża. Do wykonania obrzutki wstępnej należy zastosować przewidzianą do tego celu zaprawę produkowaną fabrycznie. Wykorzystywanie zaprawy tynkarskiej lub murarskiej do obrzutki wstępnej jest niedozwolone. Odnośnie stosowania obrzutki wstępnej wykonawca tynku ma obowiązek przestrzegania wskazówek wykonawczych producenta tynku. Przed naniesieniem obrzutki, należy szybkowiążącą zaprawą do wypełnień (Baumit SchlitzMortel Rapid) dokładnie wypełnić szczeliny instalacyjne, fugi pomiędzy bloczkami murarskimi i inne otwory. Obrzutka wstępna Baumit VorSpritzer 2 mm może być nanoszona agregatami tynkarskimi, w przypadku obróbki ręcznej należy wymieszać zawartość worka w 10 litrach czystej i chłodnej wody. Przed jej wykonaniem koniecznie dobrze zwilżyć podłoże chłonące wodą i narzucić obrzutkę kryjąc 100% powierzchni. Chronić świeżo nałożoną obrzutkę przed zbyt szybkim wysychaniem, a najlepiej utrzymywać ją w stanie wilgotnym przez 2 dni. Bardzo ważnym elementem jest długość przerwy technologicznej, która wynosi min 3 dni, a na szczególne podłoża do 21 dni. O długości przerwy technologicznej dla obrzutki wstępnej decydują w pierwszej kolejności:
• właściwości podłoża pod tynk,
• rodzaj nakładanej zaprawy tynkarskiej,
• warunki pogodowe (pora roku),
• wentylacja.

Rodzaje tynków i ich zastosowanie

Tynki lekkie podkładowe – zgodnie z normą PN-B-10109; listopad 1998 – charakteryzują się niewielką gęstością <1,3 g/cm3 i niższym modułem sprężystości niż tynki tradycyjne i dzięki temu o wiele łatwiej znoszą naprężenia podłoża lub obciążenia termiczne. Tynki lekkie mogą być tynkami ciepłochronnymi, ale nie muszą. Bardzo często jednak tynki spełniają wytyczne normy, ale mają zbyt wysoki współczynnik przenikania ciepła wynoszący ok. λ= 0,8 W/mK. Baumit posiada w swojej ofercie dwa tynki ciepłochronne. Tynk ciepłochronny (Baumit ThermoPutz) jest gotową suchą mieszanką tynkarską termoizolacyjną z zawartością perlitu o współczynniku λ= 0,12 W/mK do nakładania ręcznego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Zaprawy ciepłochronne muszą być nakładane ręcznie, ponieważ przy narzucaniu agregatem perlit zostaje rozdrobniony i tynk nie spełnia parametrów ciepłochronnych. W Tynku ciepłochronnym Extra (Baumit Thermo- Putz Extra) elementem ciepłochronnym są kuleczki styropianowe i dzięki temu produkt ten można nakładać agregatem, a jego współczynnik wynosi λ=0,09 W/mK.
Przy tego rodzaju tynkach należy pamiętać, że nie występują one jako ostateczna warstwa należy je jeszcze wykończyć, podobnie jak przy systemach ociepleń. Baumit poleca zastosowanie Zaprawy klejowo-szpachlowej (Baumit HaftMörtel) z zatopioną siatką Baumit 145A, podkładu silikatowego, następnie tynku dekoracyjnego silikatowego (Baumit SilikatPutz) i farby elewacyjnej (Baumit SilikatFarbe).

Do tynków lekkich zaliczamy Baumit Tynk podkładowy lekki (Baumit GrundPutz Leicht), który posiada zwiększoną termoizolacyjność (λ=0,4 W/mK) i jest idealnym produktem do wyrównywania dużych nierówności. Tynk ten można nakładać zarówno maszynowo jak i ręcznie i nie wymaga on obrzutki wstępnej. Zużycie tego produktu wynosi ok. 12 kg/m2 przy 10 mm grubości tynku. Tynk biały cementowo-wapienny Baumit MVR UNI można zaliczyć do tynków lekkich, ponieważ jego gęstość wynosi <1,3 g/cm3, a zużycie ok. 12,5 kg/m2 przy 10 mm grubości tynku. Może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nakładany zarówno ręcznie jak i agregatem tynkarskim. Zalecany na ściany z bloczków gazobetonowych bez obrzutki wstępnej, wystarczy jedynie zwilżyć wodą ścianę przed narzuceniem tynku. Tynk jest jednowarstwowy i wewnątrz pomieszczeń minimalna grubość wynosi 8 mm na sufity, 10 mm na ściany, a na zewnątrz 12 mm przy stosowaniu tynków dekoracyjnych, 15 mm pod malowanie. Dzięki temu, że kolor tynku jest biały znacznie oszczędza się na kosztach malowania ścian. Biorąc pod uwagę:
• łatwość w stosowaniu,
• brak obrzutki wstępnej,
• bardzo wysoką wydajność,
• możliwości nakładania niewielkich grubości tynku,
• kolor biały,
• możliwość nakładania agregatem,
okazuje się, że w rezultacie koszt wykonania tynku z gotowych mieszanek jest stosunkowo niski.

Tynki dekoracyjne – to gotowe do użycia, barwione, cienkowarstwowe tynki strukturalne. W ofercie Baumit można znaleźć kilka tynków dekoracyjnych w tym Baumit NanoporPutz zapobiegający starzeniu się elewacji. Tynki dostępne są w 200 kolorach wg wzornika colours of more emotion. W ofercie Baumit jest ponad 20 różnych zapraw tynkarskich, a każda z nich charakteryzuje się wyjątkowymi cechami, które można wykorzystać przy tynkowaniu. Należy jednak pamiętać, aby stosować je zgodnie z wytycznymi obróbki fabrycznie przygotowanych mieszanek tynkarskich i zaleceniami producenta, gdyż dopiero wtedy uzyskamy oczekiwany efekt.

R.HOF

One Reply to “Tynki z betoniarki, tynki ze sklepu

  1. Jasne, lepsze… chyba na papierze bo to co jest pakowane do worków to na pewno zaprawy tynkarskiej nie przypomina sama chemia i tyle. A co do gipsów to już lepiej ściany wyłożyć folia, w Niemczech odchodzi się od gipsu a u nas on króluje… TYLKO tynki RĘCZNE !!! zdrowe, oddychają, naturalne, paro-przepuszczalne, do tego tańsze 🙂 przyjadą mistrzowie agregatem przestawia weżąprzez okno i zniszczą cała listwę takie o majstry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *