Pilarka Metabo KGS 254 I Plus
Elektronarzędzia

Pilarka Metabo KGS 254 I Plus, czyli narzędzie z dostępem do nieograniczonych możliwości

Zaawansowane maszyny były dopiero pieśnią przyszłości, ale na szczęście czasy się zmieniły – umiejętności nadal odgrywają kluczową rolę, lecz dzisiaj ważny staje się dostęp do profesjonalnych i dokładnych narzędzi, których jakość w prosty sposób przekładaj się na efekt pracy. Wszyscy profesjonaliści powinni odetchnąć z ulgą – na rynek wchodzi właśnie narzędzie, która daje nieograniczony dostęp do wyjątkowych możliwości.

Pilarka Metabo KGS 254 I Plus, to narzędzie o ogromnych możliwościach. Doskonale radzi sobie z różnorodnymi materiałami, cechuje je duża dokładność i sprawność. Zgodnie z nomenklaturą przyjętą przez Metabo również w przypadku innych maszyn, liczba w nazwie modelu informuje o średnicy tarczy – testowany egzemplarz wyposażono w dysk o średnicy 254 mm (średnica otworu montażowego to 30 mm), co przy wyposażeniu piły w posuw pozwala na cięcie materiału o maksymalnych wymiarach 305x90mm. W testowanym egzemplarzu mocowanie tarczy było zrealizowane klasycznie, czyli specjalną śrubą z łbem imbusowym, ale dostępny jest także system szybkiej wymiany brzeszczotu „Quick”. Producent zastosował w pile silnik indukcyjny o mocy 1,8 kW, który znosi dużo większe obciążenia niż motor komutatorowy. Nie wymaga także obsługi i konserwacji – podobnie jak napęd piły, realizowany poprzez pas wielorowkowy. Motor rozpędza tarczę tnącą do prędkości 4650 obrotów/minutę, co przekłada się na bardzo dokładne cięcie i czysty rzaz. Silnik wyposażono w mechanizm łagodnego startu, a także hamulec, który zatrzymuje tarczę kilka sekund po zwolnieniu startera.

KGS 254 I Plus to narzędzie przeznaczone do ciężkiej i wymagającej pracy, nie dziwi zatem fakt, że całość jest bardzo masywna i solidna (waga narzędzia to nieco ponad 32 kilogramy). Stół pilarki wykonano z ciśnieniowego odlewu, a talerz obrotowy ma możliwość regulacji w zakresie -46st do 60st. Przed przypadkową zmianą kąta pracy chroni blokada stołu, a najbardziej popularne wartości kątów wyposażono w zapadkę. Oprócz stołu regulowana jest także głowica – zakres pracy zawiera się w przedziale od -46 do 22,5 stopnia. Co ważne, głowica pracuje na łożyskowanej prowadnicy, a jej sztywność powoduje, że nawet przy skrajnym wychyleniu nie ma mowy o luzach i niedokładnym cięciu. Regulacja pochylenia kąta głowicy odbywa się bezstopniowo, a specjalna blokada zapadkowa unieruchamia głowicę w pozycji neutralnej – 0 stopni. Z tyłu narzędzia dostępne jest przyłącze do odsysania wiórów, a dostarczana jako standardowy element wyposażenia końcówka umożliwia podłączenie narzędzia do odkurzacza przemysłowego, a także odciągu wiórów.

Pilarka Metabo KGS 254 I Plus

Dane techniczne maszyny budzą uznanie – czy w warunkach rzeczywistych narzędzie okaże się tak dobre, jak przekonuje nas informacja w katalogu? Co stanowi jego zalety, a co można uznać za wadę? Przy cięciu kantówek o rozmiarach zbliżonych do maksymalnych możliwości narzędzia nie obserwuje się spadku mocy czy prędkości obrotowej piły – to zaleta opisywanego już wcześniej silnika (należy pamiętać, że ze względu na wspomniany już układ łagodnego startu, przed wykonaniem cięcia powinno się odczekać chwilę, aby silnik osiągnął maksymalne obroty). Doskonałe rezultaty otrzymuje się zarówno przy pracy ze stosunkowo miękkim drewnem, takim jak sosna czy świerk, jak również z twardymi materiałami – płytą wiórową lub trójwarstwowymi panelami podłogowymi. To zaleta tarczy, wyposażonej w 60, na przemian skośnych, zębów. Waga i masa narzędzia nie zachęca wprawdzie do stosowania KGSki jako narzędzia przenośnego, ale producent przewidział opcjonalny stół, który można dokupić (podstawa uniwersalna do pilarek kątowych Metabo).

Praca z narzędziem jest wyjątkowo komfortowa – wygodny uchwyt z szerokim włącznikiem nie nastręcza problemów, nawet przy dłuższej pracy operator nie odczuwa zmęczenia. Tuż nad osłoną piły zamontowano wskaźnik laserowy wyznaczający linię cięcia – jedyna niedogoność takiego rozwiązania to fakt, że przy pochyleniu głowicy w prawą lub lewą stronę, wskaźnik jest mniej przydatny, ponieważ laser świeci niedokładnie na powierzchnię stół maszyny. Po bokach stołu znajdują się rozsuwane poszerzenia – każde z nich wymaga zwolnienia blokady, a za pomocą nóżek można je dokładnie wypoziomować. Powierzchnia odkładcza ma szerokość ponad 1000 mm, z tego względu stabilność stołu jest rzeczą kluczową.

Maszyna oferuje kilka zabezpieczeń – zarówno samego narzędzia, jak i użytkownika. Przed przypadkowym skaleczeniem ostrzem piły chroni osłona tarczy, zwalniana za pomocą blokady połączonej z włącznikiem urządzenia. Ze względu na specyfikę silników indukcyjnych i także spore ilości ciepła, jakie emitują, maszyna posiada zabezpieczenie termiczne, które odłącza motor, w przypadku wzrostu temperatury powyżej wartości granicznych. Przy tak dużych prędkościach cięcia (w testowanym modelu 62m/s) obrabiany materiał powinien być unieruchomiony i pewnie zamocowany – służy do tego specjalny uchwyt, którego obsługa możliwa jest nawet jedną ręką.
Myli się ten, kto myśli o KGS 254 I Plus jako o maszynie do prostych prac w garażu – to piła, której naturalnym środowiskiem są ciężkie warunki. Możliwość ustawiania głębokości cięcia doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu nacięć lub wpustów w grubych belkach. Wspomniany już wcześniej zakres pracy piły (305 mm) sprawi, że możliwe będzie np. zacinanie pod kątem 45 st. materiału na boksy szuflad. Dobre zabezpieczenie prowadnicy przed pyłem wpłynie na jej trwałość, a blokada posuwu może zostać wykorzystana przy wykonywaniu szybkich cięć seryjnych.
Pilarka KGS 254 I Plus to rozwiązanie dla wszystkich, którzy poszukują mocnego narzędzia, o wysokiej kulturze pracy i dużej dokładności. Producent udziela na pilarkę standardowej, 3-letniej gwarancji, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy zarejestrują zakup poprzez stronę internetową. Pożytecznym dodatkiem jest unikatowy program Metabo. One day service, który gwarantuje naprawę narzędzia w ciągu 24 godzin od momentu przyjęcia do serwisu. Testowana pilarka ma ogromne szanse na zdobycie wiernych użytkowników w segmencie profesjonalnych narzędzi – jej walory docenią zapewne wszyscy, którzy cenią w narzędziach solidność i bezkompromisowe rozwiązania. Kulturę pracy może stawiać za wzór dla podobnych maszyn, a przydatne dodatki, jak uchwyt do mocowania materiału, system szybkiego mocowania brzeszczotu czy wskaźnik laserowy stanowią praktyczne uzupełnienia bardzo ciekawej maszyny. Odrobinę brakować może płynnej regulacji prędkości obrotowej silnika, która z kolei występuje w modelu KGS 216 Plus, KGS 254 Plus i KGS 315 Plus.

Najważniejsze zalety KGS 254 I Plus:
+ 3-letnia gwarancja XXL
+ bezobsługowy silnik indukcyjny zapewniający stałe obroty pod obciążeniem bez stosowania modułu elektronicznego
+ wysoki parametr cięcia do 305 mm
+ innowacyjny 2-punktowy system odsysania wiórów gwarantujący odprowadzania urobku
+ poprzeczno-wzdłużny system łożyskowania mechanizmu posuwu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *