Od czego zależy jakość betonu?
Materiały

Od czego zależy jakość betonu?


Dobry beton – jaki powinien być?

Beton ze względu na swoje właściwości stanowi materiał budowlany na wszelkiego rodzaju konstrukcje nośne budynku takie jak: stropy, fundamenty, schody itp. Zakłada się, że powinien przez długie lata przenosić zaprojektowane obciążenia. Jego główną cechą jest wytrzymałość. Dobry surowiec nie ulega spękaniom oraz nie następuje po jego wykorzystaniu kruszenie betonu. Mamy wiele gatunków tego surowca, które skatalogowane są w klasy betonu zgodnie z polską normą PN-EN 206-1. Przykładowe klasy betonu to C8/10; C12/15 itp. Im większe liczby, tym wyższa klasa, a tym samym lepsza jakość betonu (http://journals.bg.agh.edu.pl/GORNICTWO/2005-03-1/GG_2005_3-1_22.pdf).

O jakości betonu decydują również jego trwałość, czyli odporność na czynniki niekorzystne, do których należą mróz, promieniowanie słoneczne czy uderzenia.

Co wpływa na jakość betonu?

Na jakość betonu duży wpływ mają rodzaj i jakość składników zastosowanych do wykonania jego mieszanki, a także ich wzajemne proporcje. Do mieszanek betonowych używa się cementu, kruszywa i wody. Cement musi być dobrej jakości i w zależności od tego, jaką klasę będzie prezentował, taki otrzyma się beton. Natomiast sprawa trochę inaczej przedstawia się w kwestii kruszyw. One jako składniki różnego pochodzenia (naturalne, sztuczne czy z recyclingu) oraz ich uziarnienie (wielkość ziaren i kształt) mają wpływ na sporządzenie mieszanki. Najbardziej popularnymi kruszywami są te z tzw. odzysku (recyclingu). Są to surowce pochodzące z rozbiórek budynków i pozostałości elementów oraz konstrukcji budowlanych, które potem podlegają obróbce mechanicznej (kruszeniu) i w ten sposób otrzymujemy gotowy surowiec do betonu. Firmę zajmującą się obróbką mechaniczną tego typu surowców znajdziesz na stronie http://www.jmrtrans.pl/.

Przy ustalaniu receptury betonowej mieszanki korzysta się z norm i tablic. Na podstawie tych wytycznych ustala się skład roboczy mieszanki. Ogromne znaczenie w tym wypadku ma również sposób przygotowania i układania w drewnianych formach (próbkach) takiej betonowej mieszanki, a także późniejsza jej pielęgnacja (beton zazwyczaj schnie 28 dni).

5 Replies to “Od czego zależy jakość betonu?

  1. No wlasnie, jak wspomniano w artykule, wykonanie betonu nie jest proste i mozna latwo pomylic te proporcje, dlatego ja wole nie ryzykowac w takich kwestiach i jak budowalem dom to zamawialem beton w [url]http://www.contractor.com.pl[/url] , zaoszczedzilem czas, a do tego mialem naprawde dobrej jakosi produkt.

  2. schody na konstrukcji betonowej (szczecin [url]http://schody.szczecin.pl/[/url]) sa swietnym i solidnym wyborem:) sam mam takie u siebie i nie moge narzekac

  3. wybór betonu zależy też od tego gdzie on będzie umieszczony, ja teraz zleciłem betonowanie podwodne [url]http://www.pracepodwodnegdansk.pl/[/url] i będzie to inaczej wyglądało niż przy budowli naziemnej

  4. Przede wszystkim zależy od jakości kruszywa, które jest wykorzystywane przy produkcji. Na przykład zambetodrzykon.pl wykorzystuje najlepsze materiały, więc warto im zaufać w kwestii betonu.

  5. na pewno warto też zamawiać materiały budowlane czy beton w lepszych miejscach np. w [url]http://www.luskar.pl/[/url] w Krakowie, wtedy mamy pewność co do jakości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *