Gips szpachlowy czy gładź gipsowa? Fot. Shutterstock
Ściany

Gips szpachlowy czy gładź gipsowa – subtelne gipsowe różnice


Twarde szpachle

Gipsy szpachlowe (zwane też masami szpachlowymi lub szpachlówkami) służą głównie do wyrównywania i szpachlowania całych powierzchni. Można nimi uzupełniać ubytki w podłożu lub dokonywać przeszpachlowania, nakładając na nierówne podłoża warstwę wyrównawczą grubości do 5 mm, a nawet – w pewnym zakresie – wykonywać gładzie na podłożach mineralnych, używając długich (60-80 cm) pac z nierdzewnej stali. Tu jednak pamiętać trzeba, że cały proces wyrównania i gładzenia należy wykonać w tzw. fazie mokrej, czyli przed całkowitym związaniem nałożonej warstwy zaprawy. Po stwardnieniu, niestety, gładzenie czy szlifowanie będzie znacznie utrudnione ze względu na twardość powierzchni gładzi.
Gipsy szpachlowe są twardsze od gładzi gipsowych, mniej od nich elastyczne, za to mocno trzymają się podłoża. Dlatego szeroko stosuje się je jako spoiwa do prac wykończeniowych, renowacyjnych, a także do montażu prefabrykatów gipsowych. Temu służą np. naturalne mocne spoiwa gipsowe Doliny Nidy, takie jak Gips Szpachlowy oraz Gips Szpachlowy Nowa Formuła.

Elastyczne gładzie

Gips szpachlowy czy gładź gipsowa? Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Gładzie gipsowe przeznaczone są do ostatecznego wygładzania powierzchni mineralnych. Zwykle nakłada się je jako warstwy o grubości 2-3 mm. Gładzie, co już zostało powiedziane, są elastyczniejsze od mas szpachlowych, dość miękkie i delikatne, o bardzo drobnym uziarnieniu, podatne na szlifowanie siateczkami ściernymi. Cechuje je dobra przyczepność i łatwość w aplikowaniu. Wykonawcy często je stosują, przygotowując ściany i sufity pod malowanie.
Klasycznym przykładem gładzi, która znalazła uznanie wśród fachowców, jest Gładź Gipsowa Dolina Nidy, którą można aplikować nie tylko ręcznie, ale też mechanicznie – przy użyciu specjalistycznego agregatu hydrodynamicznego. Jej receptura została tak zaprojektowana, by parametry techniczne pozostawały stabilne nawet przy dość rzadkiej konsystencji, jaka jest potrzebna przy aplikacji mechanicznej. Możliwość obróbki tej gładzi na mokro – bez szlifowania – pozwala ograniczyć pylenie. Zapewnia to wykonawcom komfort pracy i pozwala na prace remontowe nawet w umeblowanych pomieszczeniach, podczas ich użytkowania.
Warto wiedzieć, że wszystkie wyroby gipsowe, przeznaczone na podłoża mineralne – zarówno gipsy szpachlowe, jak i gładzie – muszą spełniać wymagania normy EN 13279-1 dotyczącej spoiw gipsowych.

 
EKSPERT RADZI
Marek Tomasik, DOLINA NIDY
W obliczu wyboru
Jak dobrać wyrób najodpowiedniejszy do zastosowania w określonych warunkach? Najpierw należy ocenić stan podłoża, ewentualne odchylenie od pionu i wielkość ubytków. Przy małych różnicach w stosunku do stanu oczekiwanego, stosuje się gładzie gipsowe, przy dużych – lepsze będą gipsy szpachlowe albo wręcz tynkarskie. Informacji o nich można szukać w Internecie i na infoliniach producentów, w kartach technicznych wyrobów. Najlepiej jednak zdać się na sprawdzoną firmę wykonawczą, której doświadczenie pozwoli zagwarantować wysoką jakość wykonania.
Z uwagi na mikroklimat, mający służyć nam na co dzień, najlepiej postawić na produkty z surowców naturalnych i ekologicznie czystych. Jako trwałe i dość mocne, cieszą się one popularnością wśród inwestorów wykańczających domy jednorodzinne, budowane przecież z myślą o przyszłych pokoleniach.
Wyrównywanie powierzchni ściany zaprawą z gipsu szpachlowego. Fot. DOLINA NIDY Wyrównywanie powierzchni ściany zaprawą z gipsu szpachlowego. Fot. DOLINA NIDY
Gładzenie powierzchni ściany zaprawą z gładzi gipsowej. Fot. DOLINA NIDY Gładzenie powierzchni ściany zaprawą z gładzi gipsowej. Fot. DOLINA NIDY
 

2 Replies to “Gips szpachlowy czy gładź gipsowa – subtelne gipsowe różnice

  1. Odpowiadając na potrzebę skrócenia wielodniowego wygładzania powierzchni i wyeliminowania walki z pyłem, oferujemy angielski produkt Thistle Multi-Finish i nową metodę wygładzania ścian i sufitów. Jest to technika bezpyłowego wykonywania gładzi zwana skimmingiem. Skimming to pokrywanie powierzchni specjalną gładzią bardzo dobrej jakości. Multi-Finish umożliwia wykonanie gładzi „na gotowo” w ciągu jednego dnia roboczego. Szpachlowanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych i wykonywanie na nich gładzi odbywa się również w jednym cyklu i w ciągu jednego dnia! Gładź Multi-Finish służy do pokrywania tynków cementowo-wapiennych, gipsowych, równych, gładkich betonów, płyt gipsowo-kartonowych.
    http://www.multi-finish.com.pl

  2. Jeśli chodzi o wykonanie gładzi można zrobić to równie dobrze przy wykonywaniu tynku gipsowego lub cementowego a efekt uzyskamy podobny.
    Szpachlowanie lub gładzenie przeważnie przy remontach.
    A reklamę produktów i przechwalanie się czyje są lepsze jest bez celowe bo rynek jest obecnie zawalony produktami o polskiej nazwie choć część produktów jest i tak produktami zagranicznymi.
    Artykuł był prawdo podobnie sponsorowany i nic dla fachowców nowego nie wnosi a Inwestorów namawia na produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *