fluke_multimetr
Narzędzia

Co to są mutlimetry?

Charakterystyczną cechą mutlimetru jest sposób prezentacji pomiaru – zawsze na tym samym elemencie wyjściowym, przy użyciu:
● wskaźnika wychyłowego napędzanego siłą elektrodynamiczną w multimetrze analogowym,
● wyświetlacza LCD lub LED sterowanego mikroprocesorowo w multimetrze cyfrowym,
● interfejsu elektronicznego do przekazania danych np. do komputera.

Nowoczesny multimetr potrafi m.in. realizować kilka pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i jego częstotliwości, zapamiętywać mierzone wielkości, czy wyznaczać średnią z pomiarów.

Zestaw wielkości jakie mierzy multimetr pozwala zwykle na zastosowanie multimetru w wydzielonym obszarze prac inżynierskich lub naukowych. Ze względu na dokładność pomiaru i wiele innych zalet wyraźną przewagę od początku lat 70-tych zdobyły multimetr cyfrowy, jakkolwiek multimetr analogowy w pewnych zastosowaniach nadal się utrzymuje. Od czasu gdy w latach siedamdziesiątych pojawiły się na rynku pierwsze modele multimetrów mikroprocesorowych można zaobserwować intensywny rozwój tej grupy przyrządów. W dzisiejszej ofercie producentów – to pełna gama modeli prześcigających się pomysłowością rozwiązań, obszarem pomiarowym, szybkością i dokładnością pomiarów.

Multimetr może być wielozakresowy (np. zakresy: 0,15; 3; 15; 60; 300; 1500 ma). Często multimetr umożliwia również pomiar pojemności, stosunku dwóch napięć oraz temperatury. Stopień dokładności multimetrów analogowych jest nie lepsza niż 1 przy pomiarach stałoprądowych i 1,5 przy zmiennoprądowych. Rozszerzenie zakresu mierzonych napięć (np. od 1,5 mV) uzyskuje się po zastosowaniu wzmacniacza pomiarowego. Podstawowe podziały klasyfikacyjne multimetrów wiążą się z ich strukturą wewnętrzną oraz z cechami ergonomicznymi i tak można wyróżnić:
● multimetr z przetwornikami analogowo-cyfrowymi integracyjnymi (dość rozbudowane układy kondycjonowania sygnałów po stronie analogowej, proste przetwarzanie po stronie cyfrowej);
● multimetr z przetwornikami analogowo-cyfrowymi próbkującymi (proste układy kondycjonowania, dośćskomplikowane przetwarzanie po stronie cyfrowej). Drugi bardzo widoczny podział, to podział na multimetry podręczne (z reguły o wewnętrznym zasilaniu bateryjnym) multimetry laboratoryjne (z reguły wyposażone w bogate możliwości współpracy systemowej).

Równolegle postępuje proces wyodrębniania się z grupy multimetrów ogólnego zastosowania multimetrów przeznaczonych do zadań ściślej określonych :
● dla elektrotechniki motoryzacyjnej mamy multimetr samochodowy (ang. vehicle multimeters), 
● do badania układów cyfrowych – multimetr sygnaturowy (ang. signature multimeters), 
● do badania telefonicznych linii abonenckich – multimetr telekomunikacyjny (ang. subscriber’s line multimeters),
● do obserwacji kształtu przebiegów czasowych sygnałów – multimetr graficzny (ang.graphical multimeters).

Wybór mulitmetru.

Ceny multimetrów wahają się od ok 100 PLN do kilku tysięcy złotych. Do “zwykłych” zastosowań takich jak domowe majsterkowanie, czy drobne naprawy warsztatowe, można już sobie dobrać multimetr do maksymalnie 250 PLN. Do bardziej profesjonalnych zastosowań, gdzie będziemy chcięli mierzyć wiele różnych wielkości należy szukać mulitmetrów w przedziale cenowym od 250 PLN do około 850 PLN. Wszystko co jest powyżej tej ceny to zazwyczaj multimetry specjalistyczne, czy laboratoryjne które są przeznaczone do wysokiej klasy dokładności badań specjalistycznych.

One Reply to “Co to są mutlimetry?

  1. Ahhh przypominają mi się czasy technikum elektronicznego: pracowni, białego fartuszka i wiecznie nieprecyzyjnych wyliczeń wskazywanych przez oscyloskop… Ja swój miernik zakupiłem w 2003 r za ok 250 zł i muszę przyznać że wytrzymał próbę czasu, nie wariował itd. Myślę że za stosunkowo niewielkie pieniądze można taki sprzęt kupić, nie trzeba wydawać kilkaset zł. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę czy posiada dobre przeliczniki wartości np z mikro na mega itd. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie było to takie oczywiste 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *